Restauracyjny lifestyle

TOP 5 KSIĄŻEK DLA KAŻDEGO MENEDŻERA RESTAURACJI

Na swoją pierwszą rozmowę z kandydatką na menedżera restauracji, wybrałam się z książkami, które, jak miałam nadzieję, będą drogowskazami pomagającymi odnaleźć się przyszłej adeptce w nowej roli. Z własnego doświadczenia wiedziałam, iż przyjęcie awansu pionowego jest bardzo trudne – wymaga nie tylko nauczenia się „technicznych” spraw związanych z prowadzeniem restauracji, ale także, wejścia w nową rolę i uzyskania akceptacji bądź poradzenia sobie z odrzuceniem ze strony zespołu. Kandydatkę znałam, gdyż była ona członkiem naszego zespołu kelnerskiego. Obserwowałam jej pracę oraz umiejętności komunikacyjne i predyspozycje zawodowe. Widziałam potencjał, nie miałam wątpliwości, iż osoba ta odnajdzie się na tym stanowisku. Łatwo mi było przekazać know-how, trudniej podzielić się z wiedzą o umiejętnościach miękkich, gdyż ich rozwijanie zawsze jest procesem, nie da się ich „nauczyć” na jednym czy dwóch spotkaniach. Pomyślałam, że książki zawsze mogą stanowić inspirację i punkt odniesienia do dalszego rozwoju, dlatego na rozmowę z kandydatką zabrałam ze sobą  niektóre z nich.

sztuka-uslugiwania-jak-byc-dobrym-kelnerem-b-iext13554144SZTUKA USŁUGIWANIA. JAK BYĆ DOBRYM KELNEREM Aldona Janasik, Dorota Zarczuk – książka skupia się na psychologicznym oraz relacyjnym aspekcie obsługi gościa restauracyjnego. Autorki, na szczęście, nie poruszają tematów „technicznych” związanych z savoir-vivrem kelnerskim. Analizują pracę kelnera w trzech podstawowych rolach oraz budują typologię gości restauracyjnych. Sam tytuł: „sztuka usługiwania” wzbudzał we mnie duże wątpliwości, jednakże miło się zaskoczyłam, gdyż autorki dalekie są od propagowania feudalnych stosunków w relacji: gość-kelner. Lektura ta będzie przydatna każdemu menedżerowi odpowiedzialnemu za rekrutację oraz szkolenie zespołu kelnerskiego.

 

docko2DOCENIĆ KONFLIKT. OD WALKI I MANIPULACJI DO WSPÓŁPRACY Wojciech Haman, Jerzy Gut – każdy menedżer, prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z konfliktem wewnątrz organizacji. Książka w doskonały sposób pokazuje, iż konfliktu nie należy się bać, jeśli świadomie odłożymy nasze schematy zachowań, odruchy i stereotypy, konflikt może stać się czynnikiem budującym. Przez kilka lat współpracowałam z osobą z którą byłam w nie do końca wypowiedzianym konflikcie. Było to dla mnie bardzo trudne doświadczenie, przy którym popełniłam masę błędów, a jednocześnie uważam, że była to jedna z najwartościowszych lekcji – asertywności i stawiania granic. Ewoluowałam od modelu „miękkiego”, polegającego na ustępowaniu drugiej stronie i rezygnacji z własnych potrzeb w celu zachowania „poprawnych stosunków z partnerem” do wzięcia odpowiedzialności jedynie za własne czyny i zrozumienia, iż mam bardzo ograniczony wpływ na to w jaki sposób postępuje mój  partner, natomiast posiadam ogromny wpływ na własne zachowanie w kontakcie z drugim człowiekiem.

jednominutowy-menedzer-najpopularniejsza-na-swiecie-metoda-zarzadzania-b-iext2218325

JEDNOMINUTOWY MENEDŻER. NAJPOPULARNIEJSZA NA ŚWIECIE METODA ZARZĄDZANIA dr Ken Blanchard, Spencer Johnson – książka, która za pomocą metaforycznej opowieści przedstawia w jaki sposób wyznaczać cele, udzielać pochwał i reprymend, jak motywować ludzi. Dzięki tej książce, każdy menedżer uświadomi sobie, iż to ludzie, którymi kieruje są jego najważniejszym zasobem. Aby organizacja mogła odnieść sukces warto odkrywać w człowieku jego talenty: „pomóż ludziom w pełni wykorzystywać własny potencjał. Przyłapuj ich na tym, że robią coś dobrze!”.

 

 

indeksCOACHING DLA MENEDŻERÓW. SŁUCHAJ, MOTYWUJ I ZWIĘKSZ POTENCJAŁ ZESPOŁU Julie Starr – menedżer powinien dawać, swojemu zespołowi, możliwość samodzielnego działania.  Przekonałam się niejednokrotnie, iż partnerskie traktowanie członków zespołu i odpowiednie delegowanie zadań (kucharzy, kelnerów, serwis sprzątający) prowadzi do odciążenia – menedżer oddając część swoich zadań wcale nie traci na profesjonalizmie, wręcz przeciwnie – wspiera potencjał swoich pracowników, a sam może skupić się na kluczowych zadaniach. Zaufanie i uważne słuchanie swojego zespołu to jeden z fundamentów sukcesu w organizacji. Tę książkę czytałam jako początkujący menedżer, zainspirowała mnie do tego stopnia, iż w swojej organizacji wprowadziłam „rozmowy miesięczne” – kilkuminutowe indywidualne spotkania z pracownikami, w czasie których ocenialiśmy swoją miesięczną pracę, wyznaczaliśmy cele i podsumowywaliśmy miniony miesiąc.

 

jestes-marka-jak-odniesc-sukces-i-pozostac-soba-b-iext28633606

JESTEŚ MARKĄ. JAK ODNIEŚĆ SUKCES I POZOSTAĆ SOBĄ Joanna Malinowska-Parzydło- każdy z nas, czy tego chce czy nie, jest MARKĄ. Joanna Malinowska-Parzydło pokazuje wizję świata której fundamentem jest marka osobista, zbudowana na kapitale zaufania oraz współdzielenia się. Autorka uświadamia, w jaki sposób można odnieść sukces – nie tylko zawodowy czy materialny, ale ten holistyczny prowadzący do poczucia spełnienia i szczęścia. Wbrew temu, co zapowiada sam tytuł lektury, książka nie jest o tym, jak się lansować, nie traktuje człowieka w przedmiotowy sposób. Marka osobista, to coś znacznie szerszego niż marketing czy PR.Może stać się cennym drogowskazem dla menedżera chcącego, być naturalnym liderem komunikującym się swoim językiem wartości.

You Might Also Like

Leave a Reply