Otwieramy restaurację

Rekrutacje w branży gastronomicznej

Sukces każdej restauracji oparty jest przede wszystkim na pracownikach. Aby znaleźć właściwych ludzi do pracy – czasami trzeba stanąć na głowie. Jeżeli nie masz kompetentnego i zgranego zespołu to, ani lokalizacja, ani aranżacja wnętrza, czy ciekawy koncept restauracji,  nie pomogą Tobie rozwinąć biznesu.

OGŁOSZENIA REKRUTACYJNE

Wykorzystuj różnorodne kanały przekazywania informacji o trwającej w restauracji rekrutacji. Branża gastronomiczna rządzi się swoimi prawami, osoby poszukujące pracy w charakterze kelnera będą jej szukały w lokalnych serwisach (np. www.olx.pl, www.gumtree.pl ) na fanpagach restauracji, zamkniętych branżowych grupach na facebooku. Jeżeli poszukujesz szefa kuchni, to skorzystanie z płatnych ogólnopolskich serwisów (np. www.pracuj.pl) będzie dobrym rozwiązaniem.

Pracodawcy narzekają na źle przygotowane CV kandydatów, jednocześnie sami, nie potrafią skonstruować profesjonalnego ogłoszenia o pracę. Przeglądam ogłoszenia o pracę dla branży gastronomicznej i złość mnie zalewa (…jest to bardzo niebezpieczny stan w moim przypadku!) – pracodawca wypisuje listę oczekiwań wobec kandydata…a zupełnie zapomina o umieszczeniu informacji o tym, co może mu zaoferować. Halo! Proszę się obudzić, czasy systemu feudalnego już się zakończyły!

Prawidłowo skonstruowane ogłoszenie powinno zawierać dokładne informacje o oczekiwaniach wobec kandydatów, warunkach zatrudnienia, trybie aplikowania oraz prośbę o umieszczenie klauzuli o ochronie danych osobowych.

SELEKCJA

Selekcja składa się z dwóch etapów – analizy CV oraz rozmowy telefonicznej.

Przed dokonaniem selekcji otrzymanych CV zastanów się, jakie kluczowe umiejętności i cechy charakteru powinien mieć Twój kandydat. Fajnie jest mieć zespół w którym obsługa włada trzema językami, ale nie ma co ukrywać, iż jest to umiejętność zbędna. Dobrze jest, gdy kandydaci mają doświadczenie, jednakże przekreślanie osób, które w branży nigdy nie pracowały, może doprowadzić Cię do problemów z brakiem personelu.

Po wyselekcjonowaniu CV, przeprowadź rozmowy telefoniczne, dzięki którym, dowiesz się podstawowych informacji, dotyczących przede wszystkim dyspozycyjności kandydatów. Dobre zespoły kelnerskie, to takie w których jest duża różnorodność – studenci zaoczni, studenci dzienni, absolwenci. W ten sposób uchronisz się przed problemami związanymi ustalaniem grafiku i brakiem rąk do pracy.

ROZMOWY REKRUTACYJNE

Dzień przed umówionymi spotkaniami rekrutacyjnymi, wyślij kandydatom wiadomość sms z przypomnieniem o godzinie spotkania i miejscu. Poproś o potwierdzenie obecności – w ten sposób łatwiej będzie Tobie ułożyć harmonogram spotkań.

Na rozmowy rekrutacyjne muszą być przygotowane obie strony (kandydat – rekruter), zaznajamianie się z dokumentami aplikacyjnymi podczas spotkania, jest moim zdaniem, wyrazem ignorancji wobec kandydata. Jako menedżer, jesteś zobowiązany do zapoznania się z każdym CV oraz przygotowania spersonalizowanych pytań. Kilka lat temu, stworzyłam schemat rozmowy rekrutacyjnej dla menedżerów, którzy po raz pierwszy prowadzą rekrutacje –  oparty jest on o 6 etapów oraz 2 kluczowe zasady.

ETAPY ROZMOWY REKRUTACYJNEJ

1.Przywitanie kandydata, niezobowiązująca, rozluźniająca konwersacja (…mój ulubiony etap, przy którym zawsze jest dużo śmiechu)

2.Rozmowa oparta o analizę dokumentów aplikacyjnych kandydata

3.Sprawdzenie kompetencji oraz motywacji kandydata:

Pytania sytuacyjne, stawiane kandydatom, którzy mieli już doświadczenie w branży gastronomicznej (np. Co robisz w sytuacji, w której pomyliłeś się przy bonowaniu potrawy i doprowadziłeś gości do irytacji, złości? Co robisz w sytuacji, kiedy zapomniałeś o tym, iż przyjąłeś telefoniczną rezerwację stolika, goście przyszli na umówioną godzinę , a nie ma dla nich żadnego wolnego miejsca? Itd.).

Pytania sytuacyjne, stawiane kandydatom, którzy nie mieli doświadczenia w branży gastronomicznej (np. Jak myślisz, jakie cechy charakteru powinien mieć dobry kelner? Jak sobie wyobrażasz dobry serwis w restauracji? Itd.)

Pytania o motywacje (np. Jakie oczekiwania masz wobec naszej restauracji? Czego potrzebujesz, aby dobrze i efektywnie pracować? Itd.).

Pytania sprawdzające poziom zaangażowania i przygotowania kandydata (np. Czy odwiedziłeś naszą stronę www/ profil na fb? Co oznacza nazwa naszej restauracji? itd.).

4.Praktyczne sprawdzenie znajomości języka angielskiego (np. poprzez odegranie scenek sytuacyjnych, w których jesteś gościem, a kandydat obsługuje Cię po angielsku).

5.Podanie rzetelnych informacji o warunkach zatrudnienia (rodzaj umowy, wynagrodzenie, benefity przysługujące pracownikowi, godziny pracy itd.).

6.Podanie informacji o procesie rekrutacyjnym (jakie są kolejne etapy rekrutacji, kiedy rekrutacja się kończy, w jaki sposób będziemy kontaktować się z kandydatem).

DOBRE PRAKTYKI

Podczas rozmowy rekrutacyjnej, dopytuj kandydata, czy akceptuje zaoferowane przez Ciebie warunki pracy. Pamiętaj o wygospodarowaniu czasu na pytania ze strony kandydata.

Zadbaj o to, aby po wyjściu z rozmowy rekrutacyjnej kandydat poczuł chęć współpracy z Twoją restauracją! Nastaw się na empatyczną rozmowę, nie skupiaj się jedynie na brakach i błędach popełnionych przez kandydata. Nawet jeżeli  nie zdecydujesz się na podjęcie z nim współpracy, zadbaj o to, aby wyniósł on dobre wrażenia z tego spotkania.

Kandydat przychodząc na rozmowę poświęcił swój czas, nawet jeżeli nie podejmiesz z nim współpracy, pamiętaj o tym, aby po zakończonym procesie rekrutacyjnym podziękować mu za udział w rekrutacji. Jeżeli masz chęci i czas, postaraj się o indywidualny feedback – kandydat z pewnością doceni informację zwrotną o powodach z jakich nie podjąłeś z nim współpracy.

Dobrze przeprowadzona rekrutacja to proces, w który inwestuje się sporo czasu oraz energii. Jednakże jest to jedyna droga prowadząca do odnalezienia ludzi, którzy będą pracowali na sukces Twojego biznesu.

Do dzieła!

You Might Also Like

Leave a Reply