Otwieramy restaurację

MINIMALIZACJA WYDATKÓW PRZY OTWIERANIU RESTAURACJI

Podpowiem Tobie, jak w kilku prostych krokach zminimalizować wydatki pojawiające się przy otwieraniu restauracji. W języku każdego menedżera bądź właściciela, odpowiadającego za budżet restauracji, słowa takie jak: barter i zewnętrzny fundusz marketingowy ……to najlepsi przyjaciele.

Ekspres do kawy – dzierżawa czy zakup?

Jeżeli nie otwierasz kawiarni, weź pod uwagę dzierżawę ekspresu do kawy oraz młynka. Zaoszczędzisz w ten sposób ok. 15 000zł (średniej klasy ekspres to wydatek rzędu: 12 000 – 13 000 zł, młynek półautomatyczny – ok. 2 500zł). Podpisanie umowy na dzierżawę ekspresu wiąże się z tym, iż jesteś zobligowany do zakupu określonej ilości kawy w danym miesiącu, otrzymujesz ekspres do kawy, nie ponosisz kosztów związanych z serwisowaniem urządzenia. Oczywiście, w przypadku, gdy posiadasz swój ekspres, koszt kawy będzie niższy niż w sytuacji, gdy go dzierżawisz. Otwierając nową restaurację, nie wiesz w jakim kierunku rozwinie się Twój biznes – może się okazać, iż swoją sprzedaż chcesz opierać na daniach ciepłej kuchni, a goście na przekór Twojemu pomysłowi odwiedzają lokal ze względu na świetne desery i kawę, dlatego, decydując się na dzierżawę ekspresu nie podpisuj umowy dłuższej niż na 12 miesięcy. Dzięki temu zachowasz elastyczność w podejmowaniu działań biznesowych w przyszłości.

Lodówki – nie zamrażaj swoich pieniędzy

Większość dużych firm obsługujących branżę HoReCa posiada dla swoich nowych klientów tzw. budżet marketingowy. Dostawca napojów z pewnością może zaopatrzyć Cię w lodówki, chłodziarki do piwa, wina – korzystając z tej opcji możesz zaoszczędzić nawet do kilkunastu tysięcy. Podpisując umowę zwróć uwagę na to, jaki miesięczny obrót musisz wyrobić u danego dostawcy. Dopytuj przedstawiciela handlowego, w jaki sposób obniżyć wartość tego obrotu – otwierając nową restaurację, nigdy nie wiesz, jaki utarg będziesz generować. Zwróć uwagę również na jakość sprzętu – jeżeli są to bardzo stare chłodnie, zamrażarki i lodówki, musisz wziąć pod uwagę fakt, iż sprzęt taki będzie pochłaniał mnóstwo energii elektrycznej, a tym samym zwiększy to Twoje koszta.

Karty menu – współdzielenie kosztów

Firmy, z którymi podejmujesz współpracę, z pewnością będą chciały umieszczać swoje logotypy w karcie menu – jeżeli decydujesz się na ten krok, nigdy nie rób tego za darmo, dopytuj przedstawicieli handlowych o możliwość partycypacji w kosztach druku karty. Mniej więcej po 8 miesiącach od otwarcia restauracji będziesz widział, jakie pozycje z menu są najatrakcyjniejsze dla gości, a które zupełnie się nie sprzedają. Analizując sprzedaż warto, nanieść poprawki – wyeksponować niektóre dania, bądź ew. usunąć. Aby zminimalizować koszty związane z ponownym drukiem karty, warto wziąć pod uwagę menu z krytymi śrubami do skręcania wkładów, bądź wkładami passe – partout. Daje nam to większą elastyczność niż karty wykonane na spirali introligatorskiej czy klasycznym, klejonym grzbiecie.

Identyfikacja wizualna – DIY

Dbałość o budowanie swojej marki przy wykorzystaniu komunikacji wizualnej jest bardzo znacząca. Jeżeli nie posiadasz funduszu na wyprodukowanie toreb wynosowych i serwetek z logo Twojej restauracji, skorzystaj z najprostszych rozwiązań. Zamów pieczątkę z logo restauracji (koszt w zależności od wielkości: 150-200zł) i poproś obsługę kelnerską, aby opieczętowała torby i serwetki.

Rób sam, tyle ile potrafisz!

Agencja reklamowa może zająć się zaprojektowaniem całej strategii marketingowej, począwszy od wymyślenia nazwy, sloganu, zaprojektowania szyldu a skończywszy na opracowaniu Twojej strony www. Zastanów się, czy faktycznie chcesz ponosić koszta z tym związane. Jeżeli znasz koncept swojej restauracji, znasz się na kuchni, jaką będziesz reprezentować, wymyślenie nazwy nie powinno sprawić Tobie kłopotu. To Ty jesteś ekspertem w swojej restauracji, sam możesz wcielić się w rolę copywritera i napisać teksty na stronę www, dzięki temu będą one autentyczne. Podobnie z angielskimi tłumaczeniami strony internetowej czy karty menu – spróbuj zrobić to samodzielnie, bądź korzystając z pomocy znajomych. Jeżeli znasz swoje ograniczenia i zwyczajnie nie chcesz podejmować się takich zadań, gdyż wiesz, że efekt będzie mizerny, zaproponuj agencji reklamowej współpracę opartą o umowę barterową – firma wykona Twoje zlecenia, a w zamian za to otrzyma od Ciebie vouchery na lunche.

„Bądź oszczędnym, abyś mógł być szczodrym”A. Fredro

O sukcesie każdej restauracji, w dużej mierze decydują jej pracownicy. Rozważ ideę inwestowania oszczędności w szkolenia dla pracowników czy stworzenie racjonalnego systemu premii.

To się opłaci!

 

 

You Might Also Like

Leave a Reply