Kultura na talerzu

LUTOWE WYDARZENIA KULINARNO – KULTURALNE

Luty w środowisku branży gastronomicznej kojarzony jest (niestety!) głównie z restauracyjnymi wydarzeniami związanymi z walentynkami. Jeżeli obchodzicie walentynki podobnie jak ja – SZEROKIM ŁUKIEM, to zapraszam do przeglądu ciekawszych, lutowych wydarzeń branżowych !

FESTIWAL KINA KULINARNEGO

W Berlinie odbędzie się 67 Festiwal Kina Kulinarnego. Motto tegorocznej edycji to: „PASSION FOOD”, lejtmotyw odczuwalny jest w pracy każdego, przedstawionego na dużym ekranie kucharza.

Do 6 najważniejszych pokazów filmowych, szefowie gwiazdkowych restauracji, przygotowują kolację nawiązującą do tematyki i ducha wybranej ekranizacji.

Soul – przedstawiający bajskijską awangardę w wykonaniu Eneko Atxa.

Schumann’s Bar Talks – historia słynnego barmana Charlesa Schumanna,  prowadzącego swój legendarny bar.

Chef’s Table – odcinek doskonałej serii Chef’s Table przedstawiający Tima Raue oraz  koreańskiego szefa kuchni Jeong Kwan dla którego buddyzm oraz filozofia zen miały decydujący wpływ na kuchnię.

Andre – The Voice of Wine – światowa premiera filmu o legendarnym  winiarzu André Tchelistchefie.

Monsieur Mayonnaise – w historii można odnaleźć odpowiedź, w jaki sposób francuski majonez pokonał nazistów

Theater of Life – a w nim, doskonały Massimo Bottura i jego niekonwencjonalne pomysły na wykorzystywanie resztek jedzenia.

PLAKAT BERLIN FESTIWAL

67 FESTIWAL KINA KULINARNEGO W BERLINIE
12 – 17.02.2017

https://www.berlinale.de/en/das_festival/sektionen_sonderveranstaltungen/kulinarisches_kino-culinary_cinema/index.html

FINE DINING W EGALITARNEJ ODSŁONIE

Najlepsze krakowskie i warszawskie restauracje wyróżnione przez przewodników Michelin i Gault&Millau zaoferują 5-daniowe doświadczenia kulinarne w cenie 119 PLN. Kieliszki na próżnej, Opasły Tom czy Tamka 43 dostępne dla każdego zainteresowanego fine diningiem w rozsądnej cenie. Bardzo podoba mi się ta inicjatywa – nareszcie ściągamy piętno elitaryzmu z najlepszych polskich restauracji.

FINE DININGWEEK
20 – 28.02.2017

Warszawa/ Kraków

https://restaurantweek.pl/

CO PO SOBIE ZOSTAWIASZ?

Daniel Spoerri tworzył „obrazy- pułapki”, mocował do kuchennych blatów wszystko co biesiednicy pozostawiali po skończonym posiłku. „Jego główną inspiracją była „sztuka” kulinarna, czyli to, co człowiek je, na czym je, jak aranżuje scenę posiłku, co po sobie zostawia. Jego prace z cyklu Stoły-pułapki to wielkie wydarzenie w historii sztuki – dzieła, które równocześnie są dowcipne, ironiczne, nostalgiczne, a na dodatek zawierają w sobie nutę egzystencjalnego cierpienia związanego z przemijaniem”.

SORRERI

DANIEL SPOERRI. SZTUKA WYJĘTA Z CODZINNOŚCI
21.10.16 – 01.04.2017
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

https://mocak.pl/sztuka-wyjeta-z-codziennosci

IDEA I WIZJA

Będzie filmowo, kulinarnie i wykładowo. Food Think Tank to fundacja skupiająca się przede wszystkim na edukacji, przejmująca szeroką perspektywę związaną z jedzeniem. Tym razem, Food Think Tank będzie gościło w Instytucie Dizajnu w Kielcach.

GASTROTOUR Z FOOD THINK TANK
06 – 07.02.2017
Instytut Dizajnu w Kielcach

http://www.idkielce.pl/pl/home/29-wydarzenia/aktualne/1145-gastrotour-3

SURREALIZM W GARNKU

Zupa miso na polskim rosole, pierogi w japońskim cieście gyoza!? To nie abstrakcyjny sen! Muzeum Entograficzne przygotowało polsko-japońskie warsztaty kulinarne, które poprowadzi Julia Kędzierska – autorka bloga https://www.coutellerie.pl/ . Jako iż moje kulinarne serce oddałam azjatyckiej kuchni, bardzo jestem ciekawa tych warsztatów.

warsztaty polsko - japońskie

POLSKO – JAPOŃSKIE WARSZTATY KULINARNE
18.02.2017
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

http://www.ethnomuseum.pl/warsztaty-kulinarne.html

You Might Also Like

Leave a Reply