Restauracyjny lifestyle

LABOLATORIUM ZACHOWAŃ – JAK STAĆ SIĘ SUPER GOŚCIEM

Wielu z nas, w restauracji, oczekuje wzorowej obsługi, działa to zawsze w dwie strony – przecież my też, możemy być typem „wzorowego gościa restauracyjnego”. Wiem, że wiele osób, zupełnie nieświadomie popełnia błędy, które bardzo dezorganizują pracę kelnera i kucharza, a tym samym wpływają na niższy poziom obsługi. Poniżej sześć wskazówek, tym razem dla osób odwiedzających restauracje – w jaki sposób uniknąć nieodpowiednich zachowań i zdobyć miano: „super gościa”, na widok którego kelnerzy reagują z ogromnym entuzjazmem – nie, nie! to nie będzie tekst o napiwkach! 

1.To nie Gra o tron! – poczekaj na wskazanie odpowiedniego miejsca

Wchodząc do restauracji, warto pamiętać, iż jesteś u kogoś „w gościach” , dlatego nie podejmuj samodzielnej decyzji o wyborze stolika, zapytaj obsługę, gdzie możesz usiąść. Kelner zarządza ruchem na sali restauracyjnej oraz rezerwacjami, kiedy samotnie chcesz zjeść lunch, nie spodziewaj, się, iż zaproponowany zostanie Tobie stolik 8-osobowy.

Unikaj siadania przy stoliku, który właśnie przed Twoim przyjściem został zwolniony, a obsługa nie zdążyła go przygotować do kolejnego serwisu. Siedząc przy stole, który jest na Twoich oczach sprzątany, narażasz kelnera na niepotrzebny stres, a siebie na ryzyko poplamienia resztkami po poprzednich gościach.

2. Palce (tylko!) lizać – wzywając kelnera zachowaj klasę, unikaj pstrykania palcami i wołania

Czasy feudalne, jak wiadomo już dawno za nami (tak, tak, wiem, że nie dla wszystkich), traktuj obsługę restauracji jak równorzędnych partnerów. Jeżeli chcesz przywołać kelnera, nie pstrykaj palcami, nie podnoś ręki i nie krzycz. Wystarczy kontakt wzrokowy i lekkie skinienie głową, każdy profesjonalny kelner jest bardzo czujny, w związku z tym bardzo szybko potrafi wychwycić i zareagować na potrzeby gościa.

3.W myślach nie czytamy – uprzedzaj!

Jeżeli chcesz wybrać się do restauracji dużą grupą, warto uprzedzić o tym obsługę i zrobić rezerwację, dzięki temu zyskujesz pewność, że wszystko będzie przygotowane na czas i unikniesz sytuacji w której nie będzie dla Ciebie odpowiednio dużego stolika.

Przed prośbą o przygotowanie rachunku, uprzedzaj o posiadanych voucherach, rabatach, bonach – wiele systemów informatycznych obsługujących gastronomię nie posiada możliwości dokonywania zmian po zamknięciu rachunku.

W sytuacji, w której wybierasz się dużą grupą do restauracji i wiesz, że każdy z Was będzie płacił osobny rachunek, bardzo miłym gestem, jest poinformowanie o tym fakcie kelnera. Dzięki temu, obie strony zaoszczędzą czas.

4.Proklamacje o godne reklamacje – na bieżąco zgłaszaj uwagi

Obsługa gościa restauracyjnego, to proces wieloetapowy, w którym udział bierze cały zespół (kucharze, kelnerzy, pomoc kuchenna itd.), oczywiście może się zdarzyć, iż na którymś z etapów zostanie popełniony błąd – kelner źle wprowadzi zamówienie do systemu, kucharz nie wyda dań w odpowiedniej kolejności, wystąpi zbyt duża różnica czasowa pomiędzy wydaniem dania przez kucharza, a podaniem go do stolika, co skutkuje za niską temperaturą dania itd. Pamiętaj, aby na bieżąco informować kelnera o wszelkich niedogodnościach. Reklamowanie dania po zjedzeniu całej zawartości talerza w sposób znaczący ogranicza kelnerowi możliwość rekompensaty bądź próby naprawienia błędu. Każdy profesjonalny kelner pamięta o tzw. „zasadzie dwóch minut”, czyli o kontroli jakości podanego dania poprzez podejście do stolika i upewnienie się, iż wszystko jest w porządku. Jednakże podczas tzw. tabaki (w żargonie gastronomicznym oznacza ona wzmożony ruch), kontrola jakości nie zawsze jest możliwa.

5.Przewodnik rozkoszy ziemskich – zaufaj kelnerowi

W restauracji jesteś gościem, a kelner i kucharz to Twoi gospodarze i przewodnicy. Zaufaj mi. Zaznaczając kelnerowi, aby dokonał modyfikacji w wybranym przez Ciebie daniu, możesz się spotkać z odmową, jednakże nie wynika to ze złej woli obsługi czy kucharzy, a przede wszystkim jest to podyktowane Twoim dobrem. Kucharz ma świadomość, iż usunięcie niektórych składników dania będzie na tyle dużą ingerencją, że straci ono zupełnie swój smak. Elastyczność obu stron (gościa – obsługi) prawie zawsze pozwala na znalezienie satysfakcjonującego rozwiązania.

6.Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść – zadbaj o to, aby nie zostawać w restauracji po godzinach jej zamknięcia

Powtórzę po raz kolejny, iż podstawową zasadą funkcjonowania restauracji jest GOŚCINNOŚĆ. Konwencja ta narzuca przyjęcia określonych ról: gościa, gospodarza. Bez względu na to, czy jest to przestrzeń domowa czy restauracyjna, wiadomym jest, iż gości nigdy się nie wyprasza. Profesjonalnemu kelnerowi nie wolno powiedzieć: „przepraszam, zjedliście państwo, minęły 2 godziny od zamknięcia naszej restauracji, zatem proszę zapłacić i wyjść”, obsługa jest zobligowana do pozostania z gościem, tak długo jak tylko będzie miał na to ochotę. Ale są pewne granice –jeżeli na sali restauracyjnej jesteśmy jedynymi gośćmi, zjedliśmy już nasz posiłek, minął już czas funkcjonowania restauracji i widzimy, że obsługa wykonała już wszystkie prace porządkowe i czeka tylko na nas – to warto, poprosić o rachunek i kontynuować wieczór w lokalu nocnym, który jest przygotowany do pracy w późnych godzinach nocnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

You Might Also Like

Leave a Reply