Otwieramy restaurację

DZIAŁANIA MARKETINGOWE PRZED OTWARCIEM RESTAURACJI

Promuj restaurację, która jeszcze nie istnieje!

Aby uniknąć sytuacji, w której miesiąc po otwarciu Twój lokal świeci pustkami, zadbaj o promocję od momentu, kiedy jeszcze trwają prace remontowe. Powiedz światu, że otwierasz restaurację! Jak to zrobić mając ograniczony budżet? Oto kilka pomysłów, które sama wykorzystałam:

Marketing szeptany – jest bardzo efektywnym narzędziem, a ponad to, zupełnie darmowym. Przekazuj informacje o pracach nad nową restauracją, swojej rodzinie, przyjaciołom, sąsiadom, znajomym – z pewnością będziesz mógł na nich liczyć, gdyż będą to jedni z Twoich pierwszych klientów.

Komunikacja wizualna – gdy posiadasz już nazwę oraz logotyp swojego lokalu powinieneś wykorzystywać je na każdym etapie inwestycji? Jak to zrobić? Na czas remontu, oklej okna restauracji folią OWV (One Way Vision) z nadrukowanym logotypem oraz ciekawym hasłem („Hej sąsiedzie! Tu powstaje najlepsza restauracja w mieście”, „Tu powstaje Restauracja XXX. Do zobaczenia wkrótce!” – hasło dostosuj do targetu) Koszt jest niewielki (35zł za m2), a dzięki takiemu rozwiązaniu, posiadasz doskonałą reklamę, z której możesz korzystać tak długo, jak tylko chcesz, nie ponosząc kosztów za dzierżawę nośnika.

Reklama outdoor, to również bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu, Twoja marka zaistnieje w umysłach odbiorców. Jednakże, reklama wielkoformatowa, to również wielki koszt (3 tyg. dzierżawy bilbordu w centrum miasta to koszt: 3-4 tys.). Jeśli uwzględniłeś w Twoim business planie taki wydatek, to nie wahaj się – będzie to inwestycja, która z pewnością zaowocuje.

Social media – to doskonałe narzędzie marketingowe, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy mają ograniczony budżet finansowy. Jeżeli decydujesz się samodzielnie prowadzić Twój fanpage i nie korzystasz z reklam sponsorowanych, praktycznie nie ponosisz żadnych kosztów związanych z jego utrzymaniem. Odpowiednio korzystając z potencjału drzemiącego w mediach społecznościowych, możesz stworzyć relację z gościem Twojej restauracji – będzie ona przynosiła profity, ale również i obowiązki (!).

Stwórz strategię social media! Posiadasz pełen wachlarz kanałów, z których możesz korzystać (np. Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter,Snapchat, youtube itd.). Decydując się na kilka z nich, musisz być świadom, iż wymagają one różnicowania treści. Tworzenie ciekawego contentu i  przyciągających wzrok fotografii (które w przypadku restauracji są bardzo istotne!) wymaga czasu. Będąc „managerem multitasking”, wiesz, że czasu zawsze jest mało, dlatego wybierz jeden, góra dwa kanały i dołóż wszelkich starań, aby były one ciekawe dla odbiorcy!

Trzymaj się zasady: 70/20/10 – gdzie 70% to tworzone przez Ciebie, unikatowe treści związane z branżą gastronomiczną, 20% to promowanie interesującego contentu istniejącego w sieci, a jedynie 10% treści może być bezpośrednio związanych  z autopromocją. Nikt nie będzie odwiedzał Twojego fanpage, jeżeli będziesz skupiał się jedynie na „czystym” marketingu, bo przecież ile razy można czytać o tym, że: „jesteśmy najlepszą restauracją w mieście” – daj powód Twojemu odbiorcy do śledzenia Twojego profilu.

facebook posting rules

Nastaw się na dialog z odbiorcą –  interakcja w social media jest sprawą kluczową, jeśli gość wysyła zapytanie, bądź komentuje post, oczekuje szybkiej odpowiedzi. Ucz się konstruktywnie reagować na  negatywną opinię Twojego gościa, która prędzej czy później się zdarzy.

Czytaj i analizuj statystyki na facebookudzięki nim dowiesz się, które z Twoich postów mają największy zasięg oraz wywołują aktywność odbiorcy, w jakich godzinach najwięcej fanów jest online, sprawdzisz dane demograficzne (wiek, płeć, miasto zamieszkania). Posiadając taką wiedzę, możesz dopasować treści oraz czas ich publikacji tak, aby zwiększyć efektywność.

Zastanawiasz się, jakie treści mogą znaleźć się na Twoim fanpage, skoro dopiero otwierasz restaurację? Pokazanie etapów powstawania nowego miejsca może być ciekawą treścią dla odbiorcy (zdjęcia z  budowy, backstage z spotkań podczas których Szef Kuchni buduje swoje menu, informacje o terminie otwarcia itp.). Nie pozwól na to, aby  fan, po polubieniu profilu Twojej restauracji rozczarował się brakiem treści na nim.

Strona www –wielu restauratorów rezygnuje z prowadzenia strony www, umieszczając wszelkie informacje (kontakt, lokalizacja, godziny pracy restauracji) oraz menu na facebooku. Dla mnie, strona internetowa jest wizytówką restauracji, pamiętajmy – możemy mieć wśród naszych gości osoby, które nie korzystają z portali społecznościowych, warto dać im możliwość dotarcia do informacji o naszym lokalu.

Zadbajmy o to, aby profesjonalna firma zajęła się pozycjonowaniem naszej strony w Internecie. Miesięczny koszt za pozycjonowanie www to ok.250-330 zł. Jest to inwestycja, która z pewnością zaowocuje. Dodatkowo odpowiednio prowadzone social media generują ruch na stronie.

Zaplanuj strategię marketingową przed i po otwarciu restauracji. Dlaczego planowanie jest dla mnie tak bardzo istotne? Otóż, powstawanie strony www to proces, który zajmuje 2-3 tygodni, zamówienie folii OWV ,realizacja projektu graficznego w drukarni wielkoformatowej i montaż – to działania które zajmują kilka kolejnych dni. Bez planu nigdy nie będziesz wiedział, na jakim etapie realizacji projektu się znajdujesz.

Zatem planuj i działaj! Codziennie realizuj wybrany etap swojego projektu.

Bambus rośnie każdego dnia o kilkanaście centymetrów. Szybki, spektakularny efekt.

Każdego dnia.

Każdego dnia.

You Might Also Like

Leave a Reply