Otwieramy restaurację

Budowanie marki restauracji

Minęły 3 tygodnie od momentu, w którym zaczęłam pracę nad otwarciem nowej restauracji. Ten pierwszy etap prac był bardzo kreatywnym czasem – działy się ważne rzeczy, których w przyszłości prawdopodobnie już nigdy nie będzie można zmienić. Nazwa, wnętrze i logo – to elementy trwale wpisane w wizerunek restauracji, które wyrażają twój koncept. Praca nad nimi to niesamowita przygoda!

Działaj!

 

Zamknąłeś za sobą etap ogromnej dezorientacji i zagubienia? Wybrałeś już lokal i wiesz jaki typ restauracji będziesz prowadził, określiłeś swoją grupę docelową, zbadałeś rynek, poznałeś konkurencję i stworzyłeś business plan… czas przystąpić do działania!

Otwarcie restauracji, to złożony projekt, aby cel został osiągnięty w wyznaczonym przez nas terminie bardzo ważnym aspektem jest samo zaplanowanie całego procesu. Dzięki temu, zminimalizujemy wszelkie możliwe opóźnienia… podkreślam, zminimalizujemy, a nie zupełnie unikniemy.

Planuj!

 

Jeśli wiesz już jakie etapy doprowadzą Cię do osiągnięcia wymarzonego celu, spisz je w formie ogólnych haseł. Nie skupiaj się na szczegółach, ani na kolejności wykonywanych działań. Po prostu wypisz ważne bloki tematyczne. Poniżej przykłady:

-projektowanie wnętrza + realizacja

-projektowanie kuchni, zaplecza, pomieszczeń socjalnych

– nazwa restauracji + budowanie identyfikacji wizualnej

-działania marketingowe

-sanepid

-koncesja

-Zaiks

-Straż Pożarna

-PIP (BHP)

-badanie wody

-rekrutacje + zatrudnienie +szkolenie personelu

-budowa menu

-systemy informatyczne

-zatowarowanie

-zakup wyposażenia gastronomicznego

-podpisanie umów z handlowcami/dostawcami

-nagłośnienie…. itd.

To tylko przykładowe bloki tematyczne, pod którymi mieszczą się szczegółowe zadania  np. budowanie identyfikacji wizualnej – nazwa, logo, slogan, strona www, social media, wizytówki, serwetki z logo, uniformy pracownicze z logo itd. Wracaj do swojej listy i dopisuj zadania, które trzeba będzie wykonać. Przyjdzie moment, w którym lista będzie kompletna.

Określone przez Ciebie etapy realizacji inwestycji nanieś na wykres Gantta – który jest graficznym sposobem planowania i zarządzania projektem. Możesz to zrobić za pomocą Excela, gotowych szablonów, bądź najprościej i najszybciej – narysować go na dużej kartce – dla mnie najprostsze wybory to te najlepsze!

Wykres pozwala panować nad ilością zadań do wykonania w danym czasie, kiedy widzisz, że w jednej z pionowych kolumn jest dużo pokolorowanych pól, oznaczać to będzie bardzo intensywną pracę – możesz zaplanować wydelegowanie niektórych zadań osobom, które z Tobą współpracują, jeśli nie masz takiej możliwości, musisz ustalić priorytety.

Wyznaczaj kamienie milowe (np. koniec etapu projektowania wnętrza, odbiór lokalu przez sanepid, otrzymanie koncesji na sprzedaż alkoholu itp.) – będą one Twoimi celami pośrednimi.

Wybór projektanta wnętrz

 

Wybierając projektanta, sprawdź czy w jego portfolio znajdują się projekty gastronomiczne. To bardzo ważny aspekt – projektując restaurację zwracaj uwagę nie tylko na estetykę. Funkcjonalność i ergonomia pracy to równie ważne elementy – chyba nie chcesz, aby Twój kelner był zmuszony do robienie „pustych przebiegów” , jeżeli narzędzia jego pracy nie będą odpowiednio zlokalizowane, obsługa zamiast skupiać się na gościach w restauracji będzie kompletować niezbędne elementy biegając po całej restauracji.

Aby rozpocząć współpracę z projektantem musisz znać już swój koncept oraz filozofię tworzonego miejsca.  Przestrzeń i identyfikacja wizualna powinny być spójne, dzięki temu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że nasz potencjalny gość odczyta komunikat, który do niego wysyłamy.  Ważnym jest, aby projektanta wybrać w pierwszej fazie realizacji projektu, gdyż jego praca jest wieloetapowa.

Nazwa

 

Szukając nazwy dla nowej restauracji, kierowałam się następującymi kryteriami: łatwa do zapamiętania, krótka, wywołująca pozytywne emocje i skojarzenia. Wśród znajomych warto zrobić małe badanie rynku, krótki sondaż – zapytać, czy nazwa im się podoba, sprawdzić jakie wywołuje w nich emocje.

Aby działać zgodnie z prawem, sprawdź na stronie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, czy dana nazwa/znak towarowy nie jest zastrzeżona. W przyszłości pomyśl o zgłoszeniu swojej nazwy do Urzędu Patentowego – nie ma takiego obowiązku, ale warto zabezpieczyć swój biznes przed nieuczciwymi praktykami konkurencji. Procedura jest kosztowna (ochrona znaku na terenie Polski, to koszt ok.1 000PLN) ochrona przyznawana jest na 10 lat, a czas oczekiwania na decyzję Urzędu od momentu złożenia wniosku wynosi średnio od 12 do 16 miesięcy.

Slogan

 

Nazwa restauracji, to nie wszystko! Slogan jest istotnym elementem budowania marki, pozostaje w głowach odbiorców przez lata. Mało kto nie kojarzy tych haseł –   NOKIA Connecting people , AUDI Przewaga dzięki technice, MC DONALD’S  I’m lovein’it, NIKE Just do it, BIEDRONKA Codziennie niskie ceny,  itd. Zadbaj o to, aby Twój slogan był prosty, spójny i podkreślał kluczowe cechy Twojej restauracji.

Logo

 

Logotyp jest istotną częścią identyfikacji wizualnej, będzie się on pojawiał na serwetkach, torbach do dań na wynos, uniformach personelu, wizytówkach, aucie firmowym itd. Czcionki i typografia zastosowana w logotypie powinny być czytelne.  Jeśli chcesz dbać o to, aby w przyszłości Twoje logo zawsze wyglądało tak samo, pamiętaj o przygotowaniu księgi znaku – zawiera ona opis budowy logo oraz przykłady jak należy znak stosować (np. oklejając samochód firmowy, przygotowując wizytówki czy papier firmowy).

Wymyślając nazwę, slogan oraz logo zaczynasz budować swoją markę, dlatego etap ten jest bardzo ważny. Możesz zlecić te zadania agencji marketingowej, ale wydaje mi się, że wykorzystując własne pomysły możesz stworzyć identyfikację, która będzie Tobie bliska, spójna i wiarygodna. Mając w głowie swoje pomysły zgłaszasz się do grafika, który wizualnie przedstawia twoje koncepcje. Budowanie identyfikacji wizualnej restauracji, to bardzo ciekawy, twórczy i przyjemny etap!

Udanej zabawy!

You Might Also Like

Leave a Reply